در حال حاضر گذشته مهم تر است یا آینده ؟

ایشان ریشه و اساس اسطلخ کوهیهارا از کردهای قوم عمارلو دانستند که در زمان نادرشاه به این منطقه کوچ داده شده بودند  و برخی از دوستان با نظریه ای ساده این ریشه یابی را رد کردند و نظر ایشان به طور خلاصه این است که چرا گویش ما تغییر کرده در حالی که روستاهایی مثل نوده ، سیبن ، قشلاق ، عین شیخ و ... هنوز کردی یا کرمانجی صحبت می کنند به هر حال نمی خواهیم وارد این مقوله شویم و این موضوع سبب شد تا این مطلب را برای شما مخاطبین اسطلخ کوهی بنویسم .

همانطور که مطلعید ریشه و اساس ایرانی ها اقوامی به نام آریایی ها بودند خواه شاخه ماد باشد خواه پارت و یا پارسی . به هر حال ایرانی هستیم و به این اصالت افتخار می کنیم.

در منطقه ای زاده شدیم (سرزمین مادری) که مردمان آن به سلحشوری ،علم و عرفان معروف اند و همیشه چه در عهد پیش از اسلام و چه در دوره اسلامی ، مهد دلیران و عارفان بسیاری بوده است که گاه برای خود حکومتی داشته اند و همیشه حکومت مرکزی را در ابعاد مختلف یاری نمودند .

در حمله اسکندر مقدونی به ایران یکی از مناطقی که از گزند این پادشاه در امان ماند خطه شمال ما بود و آن به دلیل راههای صعب العبور و جنگاوران چریکی که در اختیار داشتند توانسته بودند مانع پیشروی اسکندر شوند و در دوره حملات مسلمانان به ایران نیز این منطقه به دلایلی که عرض شد از دستیابی مسلمانان در امان بود و اما در زمان حکومت خلفای اسلامی روی آوردن مردمان این نواحی به اسلام بواسطه هم پیمانی علویان با حاکمان این دیار بوده است و پذیرش اسلام با توسل به زور و از ترس پرداخت خراج صورت نپذیرفته است هر چند قبل از اسلام برخی بت پرست و برخی زرتشتی بودند و گویی کشیشهای مسیحی هم بوده اند که قبل از اسلام در این منطقه فعالیت می کردند اما هیچگاه مردمان این مرز و بوم مسیحی نشدند و همانطور که عرض شد با عشق و علاقه به پیامبر اسلام و ائمه اطهار مسلمان شدند. اینها مطالبی هستند که در تاریخ به آن رسیدیم و مطالب ، بسیار فراتر از این می باشد البته این مطالب منطقه جغرافیایی بزرگی از خطه شمال را در بر می گیرد که ما از این موضوع مستثنی نیستیم.

همچنین در سلحشوریهای زمان حال (دفاع مقدس) ما هم سهم داشتیم و افتخار می کنیم که روستایی با این جمعیت قلیل چند شهید و چندین تن جانباز و چندین تن رزمنده تقدیم انقلاب و اسلام کردیم.

ما همانطور که به مردمان گذشته و حال افتخار می کنیم و انشا ا... راهی را بستر سازی کنیم که آیندگان نیز به ما افتخار کنند.و این مسئولیتی است که بر دوش ما است .

این مطالب را عرض کردم تا به این نکته برسم هر چه بودیم ، روشن و تاریک تمام شده است و اینکه بدانیم که چه بودیم خوب و عالی است ولی در اوضاع کنونی با شرایط اقتصادی و معضلات اجتماعی و ... که می بینیم افتخار کردن به گذشته در جا زدن است . ممالک غیر اسلامی را می شناسیم که یک دهم ما پیشینه تاریخی ، فرهنگی ، علمی و ... ندارند ولی مردمان آنها در نهایت آرامش و رفاه زندگی می کنند .

بیاییم آینده را بسازیم تا آیندگان هم به ما افتخار کنند دست در دست هم دهیم راهی را با برنامه ریزی ،مهر و محبت ،همدلی ترسیم کنیم که مایه مباهات و افتخار آیندگان باشیم بیاییم از ابزارهای کشاورزی ، اقتصادی و علوم مختلف راه توسعه و پیشرفت مردم و سرزمین مادریمان را هموار سازیم.

به امید روزهایی سرشار از برکت و شادابی برای اسطلخ کوه عزیز و اسطلخ کوهیهای خونگرم ...

/ 4 نظر / 12 بازدید
caren

سلام.وبلاگ قشنگ و جالبی دارید.خوشحال می شم به چت روم ما هم سر بزنید.داریم سعی می کنیم یه محیط سالم،صمیمی و دوستانه با حضور افرادی مثل شما داشته باشیم. لینک جامعه مجازی:http://life2chat.com لینک چت روم:http://life2chat.com/chat.php منتظرتون هستیم

اسرا

سلام فرشید جان.به خوب چیزی اشاره کردی مهم آریایی بودن هستش

پریسا

سلام, یارانه های عید هم اعلام شد,خبرهای جدید رو می تونی توی سایتم بخونی. راستی عید شما هم مبارک پیشاپیش

سجاد جعفریان

سلام. یه پیشهاد: عکسایی که تو وبلاگتون میذارید پر حجمن و کسایی که از دایل آپ استفاده می کنن نمیتونن از وبلاگتون استفاده کنن. فشردشون کنید.